Unitary Method

There is no content available!

To Access the full content, Please Purchase

  • Q1

    If the cost of five rolls of camera film is INR500, then the cost of eight such camera rolls is

    Marks:1
    Answer:

    INR 800

    Explanation:

    View Answer
  • Q2

    If the cost of 1 kg packet of tea is INR 96, then the cost of 6 kg tea packet is

    Marks:1
    Answer:

    INR576

    Explanation:

    View Answer
  • Q3

    The method in which first we find the value of one unit and then the value of required number of units is known as

    Marks:1
    Answer:

    Unitary.

    Explanation:
    Let us understand unitary method with the help of one example.

                       Let the cost of 5 pens is Rs 60.

                       So, the cost of one such pen = 60/5 = Rs. 12.

                       Therefore, the cost of 2 such pens = Rs 24.

    View Answer
  • Q4

    In unitary method, we first find out the value of the

    Marks:1
    Answer:

    unit quantity.

    Explanation:

    In unitary method, we first find out the value of unit quantity.

    View Answer
  • Q5

    Cost of a dozen rakhis is Rs. 36.The amount Shikha will pay if she wants to buy 7 rakhis is

    Marks:1
    Answer:

    Rs.21

    Explanation:
    Cost of 12 rakhis = Rs. 36.00. Cost of 1 rakhi = 36/12 = Rs.3.00. Cost of 7 rakhis = Rs 3 x 7 = Rs.21.00.
    View Answer