CBSE Class 11 Maths Revision Notes Chapter 7

Class 11 Mathematics Revision Notes for Chapter-7 Permutations and Combinations

Extramarks Revision Notes for Class 11 Mathematics Chapter 7 gives a thorough summary of the concepts covered in Chapter Permutations and Combinations. Its ease of access and simple language allow students to maximise exam preparation and boost their confidence before examinations. 

One of the challenging chapters in Mathematics is Permutations and Combinations. Therefore, having reliable notes that can help students navigate such challenging portions of the curriculum is essential.

Revision Notes CBSE Class 11 Mathematics Notes Chapter 7 Permutations and Combinations

What are Permutations and Combinations?

Permutations and combinations define the various ways in which a specific set of data can be structured. This is accomplished by selecting elements from a collection or by forming subsets. According to the definitions, permutation is the process of selecting items or data from a given group. Extramarks Revision Notes for Class 11 Mathematics Chapter 7 contains further information which is concise and simple and is easily accessible for students to understand efficiently.

A permutation is also defined as the phenomenon of reordering data elements that were previously present in order. It can be found in almost every area of mathematics, as seen by looking at the broad field of Mathematics.

Combinations are simply a method for picking elements from a collection. The order of choosing is not thought to have any significance in this procedure. Individuals can also calculate the entire number of possible combinations. It would be helpful if you remembered that this is only true in minor circumstances. Combinations can also be defined as a collection of n items taken k at a time. This should be done once and only once. In circumstances where repetition is permitted, the words k-selection or k-combination with repetition are typically used.

Permutation Formula

Permutation is defined as the selection of r items from a set of n items. This is done without the use of a replacement. In the case of permutation, the order of events is also important. The formula given below can describe all of this.

nPr = (n!) / (n – r)!

Combination Formula

A combination is defined as the selection of r things from a set of n things. All of this is done without replacement in the case of combination, and the order of things is irrelevant. The formula can express all of this information:

nCr = nPr / r! = n! / r! (n – r) !

Difference Between Permutation and Combination

Permutations Combinations
Task of arranging groups like colours, digits, alphabets etc. Selection of subjects like food, clothing, menu items, teams, etc. 
Example- picking a team captain or a picture. Example- picking any three team members randomly.
Deciding on two favourite colours in a particular order on a brochure.  Select any two colours from a particular brochure.
Picking winners for first, second and third places from a team. Picking any three winners randomly for an award from a team.

Fun Facts about Permutation and Combination

Permutations and combinations are useful in both academic and everyday lives. To make our lives easier, we can all employ permutation and combination.

To pick colours to design a room, for instance, or to answer problems in descending order of difficulty. Along with the Extramarks Revision Notes, these apps will help students comprehend concepts more clearly.

Q.1 In how many ways 7 pictures can be hung from 5 nails on a wall?

Ans

Required number of ways=P57P57=7!(75)!=7×6×5×4×3×2!2!=7×6×5×4×3=2520

Q.2 How many different signals can be made using 3 flags at a time from 5 flags of different colours?

Ans

Required number of signalsP35=5!(53)!=5×4×3×2!2!=5×4×3=60

Q.3 Evaluate 5P5 .

Ans

p55=5!(55)!=5×4×3×2×10!=1201=120

Q.4 Find the LCM of 3!, 4! and 5!.

Ans

5! = 5 × 4 × 3!
4! = 4 × 3!
3! = 3!
∴ LCM = 5 × 4 × 3! = 120

Q.5 A committee of 7 has to be formed from 9 boys and 4 girls. In how many ways can this be done when the committee consists of

(i) Exactly 3 girls?
(ii) at least 3 girls?
(iii) at most 3 girls?

Ans

(i) A committee cnsisting of 3 girls and 4 boys can be formed in4C3×9c4 ways =4c1×9c4                      =41×9×8×7×61.2.3.4 ways                      =504 ways(ii) A committee having at least 3 girls will consists of(a) 3 girls 4 boys(b) 4 girls 3 boysThis can be done in 4C3×9C4+4C4×9C3 ways=41×9×8×7×61×2×3×4+1×9×8×71×2×3 ways=504+84 ways=588 ways(iii) A committee having at most 3 girls will consist of(i) No girl 7 boys(ii) 1 girl, 6 boys(iii) 2girl,5 boys(iv) 3 girl, 4 boys=9C7+4C1×9C6+4C2×9C5+9C3×9C4 ways=9C7+9C2+4c1×9C3+4C2+4C1×9C4 ways=9×81×2+41×9×8×71×2×3+4×31×2×9×8×7×61×2×3+41×9×8×7×61×2×3×4=36+4×84+6×126+4×126 ways=36+336+1260 ways= 1632

Q.6 In how many ways can the letters of the word PERMUTATIONS be arranged if the

(i) word starts with P and ends with S?
(ii) vowels are together?
(iii) there are always 4 letters between P and S?

Ans

(i) Letters between P and S are E, R, M, U, T, A, T, I, O, N. These 10 letters are having two times ‘T’.
These letters can be arranged in

10!2!= 1814400 ways.

(ii) There are 12 letters in the word PERMUTATIONS which have two times ‘T’.
Now the vowels a, e, i, o, u are together
Let it be considered in one block.
Thus there are 7 letters and 1 block of vowels with T two times.
So, the numbers of arrangements

=8!2!×5!=8!5!2=2419200(iii) There are12 letters to be arranged in 12 places

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

There 12 letters are to filled in 12 places shown above .P may be filled up at place no. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and consequently S may be filled up at place no. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 leaving four places in between.
Now P and S may be filled up in 7 ways. Similarly, S and P may be filled of in 7 ways.
Thus P and S or S and P can be filled up is 7 + 7 = 14 ways.
Now, remaining 10 places can be filled by E, R, M, U ,T, A, T, I, O, N in

10!2!ways.
Therefore, the number of ways in which 4 letters occur between P and S

=10!2!×14=36288002×14=25401600

Q.7 From a class of 15 students, 10 are to be chosen for an excursion party. There are 3 students who decide that either all of them will join or none of them will join. In how many ways can the excursion party be chosen?

Ans

There are two cases.
(a) If the 3 students join the excursion party then the number of combinations will be C1= C(12, 7)
(b) If the 3 students do not join the excursion party. Then the number of combinations C2= C(12, 10)
If C is the combination of choosing the excursion party, then

C = C1 + C2   = C (12, 7) + C (12, 10)   =12!7!5!+12!10!2!   =12×11×10×9×85×4×3×2×1+12×112   = 858

Q.8 A group consists of 4 girls and 7 boys. In how many ways can a team of 5 members be selected if the team has

(i) no girl?
(ii) at least one boy and one girl?
(iii) at least 3 girls?

Ans

(i) Since the team will not include any girl therefore only boys are to be selected. 5 boys out of 7 boys can be selected in 7C5 ways.
Therefore, the required number of ways

=7C5=7!5!2!=6×72=21

(ii) Since at least one boy and one girl are to be there in every team. Therefore the team can consist of
(a) 1 boy and 4 girls
(b) 2 boys and 3 girls
(c) 3 boys and 2 girls
(d) 4 boys and 1 girls

1 boy and 4 girls can be selected in 7C1 × 4C4 ways
2 boys and 3 girls can be selected in 7C2 × 4C3 ways
3 boys and 2 girls can be selected in 7C3 × 4C2 ways
4 boys and 1 girl can be selected in 7C4 × 4C1 ways
Therefore, the required number of ways
= 7C1 × 4C4 + 7C2 × 4C3 + 7C3 × 4C2 + 7C4 × 4C1
= 7 + 84 + 210 + 140
= 441

(iii) Since the team has to consist of at least 3 girls. Therefore, the team can consist of
(a) 3 girls and 2 boys or
(b) 4 girls and 1 boy
Note that the team cannot have all 5 girls because, the group has only 4 girls.
3 girls and 2 boys can be selected in 4C3 × 7C2 ways
4 girls and 1 boy can be selected in 4C4 × 7C1 ways
Therefore the required number of ways = 4C3 × 7C2 + 4C4 × 7C1 = 84 + 7 = 91

Q.9 What is the number of ways of choosing 2 cards from a pack of 52 playing cards? In how many of these

(i) two cards are of the same suit?
(ii) two cards belong to different suits?
(iii) are face cards?
(iv) one is red card and one is black card?
(v) cards are of the same colour?

Ans

There will be as many ways of choosing 2 cards from 52 cards as there are combinations of 52 different things, taken 2 at a time.
Therefore, the required number of ways =

52C2=52!50!2!=51×522=1326(i) There are four suits: diamond, club, spade, heart and there are 13 cards of each suit.
Therefore, the required numbers of ways = 13C2 + 13C2 + 13C2 + 13C2 = 78
(ii) There are four suits and 13 cards in each suit. So, the required number of ways = 4C2 × 13C1 × 13C1 = 1014
(iii) There are 12 face cards and 2 are to be selected out of these 12 cards. This can be done in 12C2 ways.
Therefore the required number of ways = 12C2 = 66
(iv) There are 26 red cards and 26 black cards. Therefore the required number of ways = 26C1 × 26C1 = 676
(v) 2 red cards can be selected out of 26 cards in 26C2 ways. 2 black cards can be selected out of 26 black cards in 26C2 ways.
Therefore the required number of ways = 26C2 + 26C2
= 325 + 325
= 650

Q.10 In an examination a question paper consists of 12 questions divided into two parts, i.e., Part 1 and Part II, containing 5 and 7 questions respectively. A student is required to attempt 8 question in all, selecting at least 3 form each part. In how many ways can a student select the questions?

Ans

Student may select 8 question according to following-scheme
I (5 questions) II (7 question)
(a) 3 5
(b) 4 4
(c) 5 3
If P is the required number of ways, then

p=C(5,3)×C(7,5)+C(5,4)×C(7,4)+C(5,5)×C(7,3)  =5!3!2!×7!5!3!+5!4!1!×7!4!3!+5!5!0!×7!3!4!  =5×4×3!2×1×3!×7×6×5!3×2×1×5!+5×4!4!×7×6×5×4!3×2×1×4!+5×7×6×5×4!3×2×1×4!  =10×7+5×35+5×35  =70+175+175=420 ways

Q.11 In how many of the distinct permutations of the letters in MISSISSIPPI do the four ‘I’s not come together?

Ans

In give word there are 4I’s, 4S’s, 2P’s and 1M.
Total number of permutations with no restriction

=11!4!4!2!If take 4I’s as one letter then total letters become= 11 – 4 + 1 = 8
If P is the permutation when 4I’s are not together, then

P=11!4!4!2!8!4!2!   =11×10×9×8×7×6×5×4×3×2×14×3×2×1×2×1×(4!)8×7×6×5(4!)2×1(4!)   = 34650840 = 33810

Q.12 How many numbers greater than 1000000 can be formed by using the digits 1, 2, 0, 2, 4, 2, 4?

Ans

The numbers for 7-digit arrangements, clearly are, 7!3!2!=420But, this will include those numbers also, which have 0 at at the extreme left position.The number of such arrangements 6!3!2! (by fixing 0 at the extreme left position)=60Therefore, the required number of numbers=42060=360

Q.13 In how many ways can 6 girls and 4 boys be seated in a row so that no two boys are together?

Ans

Let us first seat the girls. This can be done in 6! ways. For each such arrangement, the four boys can be seated only at the cross marked places.
× G × G × G × G × G × G ×
There are 7 cross marked places and the four boys can be seated in 7P4 ways. Hence, by multiplication principle, the total numbers of ways are
6!
× 7P4, i.e., 604800.

Q.14

Show that: nCr+nCr1=n+1Cr

Ans

We have,nCr+nCr1=n!r!(nr)!+n!(r1)!(nr+1)!                 =n!r×(r1)!(nr)!+n!(r1)!(nr+1)(nr)!                 =n!(r1)!(nr)!1r+1nr+1                 =n!(r1)!(nr)!×nr+1+rr(nr+1)=(n+1)!r!(n+1r)!                 =n+1Cr

Q.15 How many 3-digit even numbers can be made using the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6, if no digit is repeated?

Ans

Let 2 be fixed at unit’s place
Now we have 5 digits and 2 places are to be filled up.
This can be alone in 5P2 ways.
But unit’s place can also be filled up by 4 or 6.
In each case we have 5P2 ways.
∴ 3-digit even numbers are
3 × 5P2 = 3 × 5 × 4 = 60

Q.16

Show that r does not have integral value for 65Pr=76Pr1.

Ans

We have 65Pr=76Pr1or   6×5!(5r)!=7×6!(6r+1)!or        6!(5r)!=7×6!(6r+1)(6r)(6r1)!or (7r)(6r)=7or  r213r+35=0, which does not give integral value of r.

Q.17

Find n :np5=12P3!nn>4

Ans

          np5=12P3!nn>4n!(n5)!=12n!(n3)!n!(n5)!=12n!(n3)(n4)(n5)!            (n3)(n4)=12n23n4n+1212=0                     n27n=0                  n=0 or n=7Hence n=7 (since n>4 )

Q.18

If 18!+19!=x10!, find x.

Ans

Here 18!+19×8!=x10×9×8!            1+19=x90               109=x90                 x=100

Q.19 How many 3-digit numbers can be formed from the digits 2, 3, 4 , 5 and 6 assuming that

(i) repetition of the digits is allowed?
(ii) repetition of the digits is not allowed?

Ans

(i) Total number of digits = 5
∴ Total 3-digit numbers when digits repetition allowed = 5 × 5 × 5 = 125

(ii) Total 3-digit numbers when digits repetition is not allowed is

P35=5!(53)!=5×4×3=60

Q.20

Compute 10!7! 3!.

Ans

10!7!3!=10×9×8×7!7!×3×2×1=10×9×83×2=120

Q.21 How many permutations of the letters of the word ‘APPLE’ are possible?

Ans

Total letters = 5
A = 1 letter
P = 2 letters
L = 1 letter
E = 1 letter

Permutation =5!1!×2!×1!×1!=5×4×3×2!2!=5×4×3=60

Q.22 Find the number of diagonals in polygon of 14 sides.

Ans

Since a polygon has 14 sides, therefore, there are 14 non collinear points.For drawing diagonal, we can select any 2 pointsout of 14 in 14C2 ways=14!2!(142)!                               =14!2!12!                               =14×13×12!2×12!                               =14×132                               =7×13                               =91 waysBut, this selection of points includes points of sides (14) also.Therefore, the number of diagonals=9114                                                 =77

Q.23 If nC7 = nC4, find the value of n.

Ans

We know that nCx = nCy ⇒ n = x + y or x = y.
So, for given nC7 = nC4 , we get
n = 7 + 4
= 11

Q.24 Evaluate 100C98.

Ans

100C98 = (100)(99)/2
= (50)(99)
= 4950

Q.25 If nPr = 720 and nCr = 120, find r.

Ans

We know that    nCr=nPrr!120=720r!    r!=6    r!=3!     r=3

Q.26 From a group of 15 cricket players, a team of 11 players is to be chosen. In how many ways can this be done?

Ans

Required number of ways=15C11                                    =15!4!×11!                                    =12×13×14×152×3×4                                    =15×7×13                                    =1365

Q.27 A round table conference is to be held between the 7 delegates of two countries. Find the number of ways in which they can be seated if 2 particular delegates are never to sit together.

Ans

Since the number of circular permutation of n different things = (n – 1)!
Therefore, the number of ways in which 7 delegates can be seated on round table = (7 – 1)! = 6! ways
= 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1
= 720
If 2 particular delegates like to seat together then the number of seating arrangement = (6 – 1)! × 2!
= 5! × 2
= 5 × 4 × 3 × 2 × 1 × 2
= 240
The number of ways in which they can be seated if 2 particular delegates are never to sit together = 720 – 240
= 480

Q.28 Find r if (i) 5Pr = 6Pr–1 (ii) n–1Pr = 2 6Pr–1

Ans

(i)   5Pr=6Pr15!(5r)!=6!(6r+1)!5!(5r)!=6×5!(7r)(6r)(5r)!     (7r)(6r) = 64213r+r26=0     r213r+36=0     (r9)(r4)=0                  r=9,4Neglecting r=9So,            r=4.(ii)  5Pr=26Pr15!(5r)!=2×6!(6r+1)!5!(5r)!=2×6×5!(7r)(6r)(5r)!     (7r)(6r)=12      4213r+r2=12r213r+4212=0       r213r+30=0     (r10)(r3)=0                      r=10,3r=3     (Neglecting r=10)

Q.29 Find the number of different arrangements for letters of the word EQUATION. In how many ways, do the vowels come together?

Ans

There are 8 different letters in the word EQUATION
This can be arranged in 8! = 8 × 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 ways
= 40320 ways
There are 5 vowels and we will assume it as a single letter.
Now, bundle of 5 vowels and letters Q, T, N that is 4 different letters can be arranged in 4! = 4 x 3 x 2 x 1 = 24 ways.
The 5 different vowels can be arranged among itself in 5! = 5 × 4 × 3 × 2 × 1 = 120 ways.
Thus, the total number of arrangement in which vowels come together = 120 × 24 = 2880 ways.

Q.30 Find the value of n if (i) 2nC3 : nC3 = 12 : 1 (ii) 2nC3 : nC3 = 11:1

Ans

(i) 2nC3:nC3=12:12nC3nC3=12:12n!3!(2n3)!n!3!(n3)!=121           2n!(2n3)!×(n3)!n!=1212n(2n1)(2n2)(2n3)!(2n3)!×(n3)!n(n1)(n2)(n3)!=1212n1=3(n2)       n=5(ii) 2nC3:nC3=11:1     C32nC3n=1112n!3!(2n3)!n!3!(n3)!=111           2n!(2n3)!×(n3)!n!=1112n(2n1)(2n2)(2n3)!(2n3)!×(n3)!n(n1)(n2)(n3)!=1114(2n1)(n2)=111n=6

Q.31 Every body in a room shakes hands with everybody else. The total number of handshakes is 66. Find the number of persons in the room.

Ans

Let the number of persons in the room be n Since one person at a time can makehand shake with 1 person only.The total number of hand shakes=The total  number of selection of any 2 personout of n person=nC2nC2=66 (given)n!2!(n2)!=66n(n1)(n2)!2(n2)!=66n(n1)2=66n(n1)=2×66n(n1)=2×11×6n(n1)=12×11On comparing factors, we get n = 12The number of persons in the room is 12.

Q.32 In CWG for a rugby championship, there were 153 matches played. Every two teams played one match with each other. Find the number of teams of rugby participating in the Commonwealth Games.

Ans

Let the number of rugby team in CWG be nThe total number of matches played = The totalnumber of selection of any 2 teams out of nteams =nC2nC2=153 (given)n!2!(n2)!=153   n(n1)2=153    n(n1)=2×153    n(n1)=2×17×9    n(n1)=18×17on comparing factors, we get                n = 18The number of rugby teams in the CWG is 18

Q.33 There are 10 professors and 20 students, out of whom a committee of 2 professors and 3 students is to be formed. Find the number of ways in which this can be done if a particular student is excluded.

Ans

We have to make a committee of 5 persons.First, we will select 2 professors out of 10Professors in 10C2 ways=10!2!(102)!                                 =10!2!8!                                 =10×9×8!2×8!                                 =10×92                                 =5×9                                 =45 waysand 3 students can be selected out of (201) since 1 is excluded =19 students in                  19C3 ways =19!3!(193)!                                 =19!3!16!                                 =19×18×17×16!3×2×1×16!                                 =19×3×17                                 =19×51                                 =969 waysThe number of ways in which 2 Professors and 3 students can be selected=45×969                                 =43605

Q.34 Find the number of different arrangements for letters of the word EQUATION in which vowels do not come together.

Ans

There are 8 different letters in the word EQUATION.
This can be arranged in 8! = 8 × 7 × 6 × 5 × 4 × 3 × 2 × 1 ways
= 40320 ways
There are 5 vowels and we will assume it as a single letter.
Now, bundle of 5 vowels and letters Q,T,N that is 4 different letters can be arranged in 4! = 4 × 3 × 2 × 1 = 24 ways
The 5 different vowels can be arranged among itself in 5! = 5 × 4 × 3 × 2 × 1 = 120 ways
The total number of arrangement in which vowels come together = 120 × 24 = 2880 ways
Thus, the total number of arrangement in which vowels do not come together = Total no. of arrangements – Total no. of arrangements with vowels coming together
= 40320 ways – 2880 ways
= 37440 ways

Q.35 The value of 0! × 2! × 3! is ____.

Ans

0! × 2! × 3! = 1 × (2 × 1) × (3 × 2 × 1)
= 12
The value of 0! × 2! × 3! is 12.

Q.36

If nC10=nC3, then value of n is___.

Ans

nC10=nC3[Given]=nCn3[nCr=nCnr]10=n3     n=10+3    =13If nC10=nC3, then value of n is 13¯.

Q.37 What are the number of ways of choosing 4 cards from a pack of 52 playing cards? In how many of these, four cards belong to four different suits?

Ans

There are number of ways of choosing 4 cards from 52 cards as there are combinationsof 52 different things, taken 4 at time.Therefore, the required number of ways                      =C452=52!4!48!=49×50×51×522×3×4                      = 270725There are 13 cards in each suit.Therefore, there are C113 ways of choosing 1 card from 13 card of diamond, C113 ways ofchoosing 1 card from 13 cards of hearts,13C1 ways of choosing 1 card from 13 cards of clubs.13C1 ways of choosing 1 card from 13 cards of spades. Hence,by  multiplication principle,the required number of ways  =13C1+13C1+13C1+13C1=134

Q.38 What are the number of ways of choosing 4 cards from a pack of 52 playing cards? Out of these, how many are face cards?

Ans

There are number of ways of choosing 4 cards from 52 cards as there are combinationsof 52 different things, taken 4 at time.Therefore, the required number of ways                      =C452=52!4!48!=49×50×51×522×3×4                      = 270725There are 12 face cards and 4 are to be selected out of these 12 cards. This can be done in 12C4 ways.Therefore, the required number of ways =12!4!8!=485.

Q.39 How many different signals can be made using 3 flags at a time from 5 flags of different colours?

Ans

Required number of signals5p3=5!(53)!=5×4×3×2!2!=5×4×3=60

Q.40 If nC7 = nC4, find the value of n.

Ans

We know that nCx = nCy ⇒ n = x + y or x = y.
So, for given nC7 = nC4 , we get
n = 7 + 4
= 11

Q.41 Evaluate 100C98.

Ans

100C98 = (100)(99)/2
= (50)(99)
= 4950

Q.42 If nPr = 720 and nCr = 120, find r.

Ans

We know that    nCr=nprr!120=720r!    r!=6    r!=3!     r=3

Please register to view this section

FAQs (Frequently Asked Questions)

1. What are the formulas for calculating permutations and combinations?

The formula for calculation permutations is: nPr = n! / (n – r)!

The formula for calculating combinations is: nCr = n! / r!(n−r)!

2. State the Fundamental Principles of Counting.

The fundamental principle of multiplication:

Three distinct events will all take place simultaneously in m×n×p different ways respectively if one of the events happens in m different ways, the second one in n different ways, and the third one in p different ways.

Fundamental principle of addition: 

If two tasks are such that the first task can be completed separately in m different ways and the second task can be completed independently in n different ways, then any of the two tasks can be completed independently in (m+n) different ways.

3. Explain the Division Of Objects Into Groups.

Division Of Items Into Groups Of Unequal Sizes

A set of distinct objects given by(m+n) can be divided into two unequal groups containing m and n objects.

(m+n)!/m!n!.

A set of distinct objects given by(m+n+p) can be divided into three unequal groups containing m,n and p objects.

m+n+pCm.n+pCm=(m+n+p)!/m!n!p!.

A set of distinct objects given by (m+n+p) can be divided into three persons in the groups containing m,n and p objects are

=(No. of ways to divide)×(No. of groups)!

=(m+n+p)!/m!n!p!×3!.

Divisions Of Objects Into Groups Of Equal Sizes

Without taking into account any order, we can evenly divide mn distinct Objects into m groups, each containing n different objects, in ((mn)!/(n!)m)1/m! ways.

We can equally divide mn different things into m groups, each containing n different objects, while considering the order in  (((mn)!/(n!)m)1/m!)m!=(mn)!/(n!)m ways.

4. Give the Geometric Applications of nCr.

If there are n lines that are not parallel and not concurrent, then nC2 is the number of intersection points. Similar to this, if there are n points, then the number of lines will be nC2 so that no three points are collinear.

If there are m collinear points in n number of points, then the number of straight lines is given by nC2- mC2+1.

If a polygon has n vertices and none of them is collinear, then to calculate the number of diagonals, we can use  nC2-n= n(n-3)/2.

If we have n points and none of them is collinear, the number of triangles that can be made is nC3.

The number of triangles that can be built from n points, where m of them are collinear, is equal to nC3-mC3.

If a polygon has n vertices, the number of triangles that can be formed such that no triangle side is common to that of a polygon side is given by the formula nC3−nC1−(nC1×n−4C1).

The number of parallelograms that can be created from two sets of parallel lines, where one set has n parallel lines and the other set has m parallel lines, is given by nC2×mC2.

The number of squares that can be created from two sets of parallel lines with equal spacing, where one set has n parallel lines and the other set has m parallel lines, is given by ∑m−1r−1(m−r)(n−r);(m<n).

5. What are Circular Permutations?

Let’s look at the equation x1+x2+x3+x4+….+xr=n, where x1, x2, x3, x4,…., xr and n are non-negative integers. This equation can be seen as dividing n identical objects into r groups.

In total, there will be n+r−1Cr−1 . non-negative integral solutions to the equation x1+x2+x3+x4+….+xr=n.

The total number of solutions to the problem will be n−1Cr−1 . in the set of natural numbers N.

By adding an artificial or dummy variable xm+1 such that xm+10, we can solve equations of form x1+x2+x3+x4+…..+xm≤n. The equation will be changed to x1+x2+x3+x4+…..+xm+xm+1=n , and the number of solutions can then be determined in the same manner as stated in the points above.

6. What is the Distribution Of Alike Objects?

If we have to divide xn identical things among r people so that each person gets 0, 1, or 2 items until it is ≤n, then n+r1Cr-1 can be used to calculate the total number of ways it can be done. Blanks are permitted in this distribution, which implies a person could also receive nothing.

If we were to split n identical objects among r people in such a way that each individual receives 1, 2, or more items until the objects were >0 and ≤n, the number of possible ways to do so might be calculated using the formula n-1Cr-1. Blanks are not permitted in this distribution, therefore each participant must receive at least one item.

If we need to divide n identical things into r groups so that no group receives fewer than k items or more than m items such that (mk), then the coefficient of xn in the expansion of (xm+xm+1+….+xk)r will tell us how many different ways we can do it.

7. What are Dearrangements?

If there are n objects put in a row, then the number of arrangements that may be made so that none of the objects takes up their original positions is given by D(n), which equals

n! {1−1/1!+1/2!−1/3!+1/4!−….+(−1)n1/n!}.

If we assume that there are r objects and that 0≤r≤n holds, all of the objects occupy their original locations, and none of the remaining items does, then this can be done in a variety of ways, including the following;

D(n−r)=nCr.D(n−r) =nCr.(n−r)

! {1−1/1!+1/2!−1/3!+1/4!−….+(−1)n−r1/(n−r)!}